HABERLER

 

Çengelli İğne Projesi, Sabır ve Gayretin Meyvesi!

Genç Kızılay Ankara tarafından hayata geçirilen proje ile otizm, hafif ve orta mental reterdasyon ile işitme engeli bulunan 6-13 yaş aralığındaki 16 mülteci çocuk ile 4 grup halinde farklı zaman aralıklarında çalışmalar yapılmıştır.

Gençlik Merkezimizde kurulan atölyelerle özel gereksinimleri bulunan çocukların duyusal problemleri, motor fonksiyonları, dikkat dağınıklıkları, davranışsal ve akademik problemleri gibi birçok spesifik alanın iyileştirilmesi üzerine uğraş verilmiştir. Proje kapsamında üniversitelerin Ergoterapi, Fizyoterapi, Dil ve Konuşma Terapisi, PDR, Özel Eğitim ve Sosyal Hizmet bölümlerinin son sınıf öğrencisi 20 gönüllümüz hizmet vermiştir. Gönüllülerimiz arasında Arapça ve Farsça tercüman da yer almış, ekibimize Türk Kızılay Toplum Merkezi Koruma Biriminden her hafta bir uzman da eşlik etmiştir.

Genç Kızılay Ankara gönüllümüz Ece Turgut koordinesinde 6 Nisan – 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşen projemiz, özel gereksinimi bulunan mülteci çocukların özel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, sosyal hayata kazandırılması, etkileşimlerinin artırılması; çocukların ailelerine yönelik bakım eğitimlerinin verilmesi ve projede görev alan gönüllülerimizin mesleki deneyim kazanmalarını amaçlamıştır. Çocukların engel gruplarına göre hazırlanan 8 haftalık uygulama planı neticesinde her cumartesi 6 saatlik eğitim ve etkinlik modülleri uygulanmıştır. Aynı şekilde aileler de kapsamlı eğitimlerden geçirilmiş ve çocukların bundan sonraki yaşantılarında daha rahat etmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Projenin başlangıcı ve bitişi arasında dezavantajlı mülteci çocuklarda gözle görülür gelişmeler saptanmıştır. İlk seans gözlemlerimizde otizmli çocuklar yüksek kaygı ve stresli, verdiğimiz komutlara kapalı, kendine güveni olmayan, vücuduna zarar verme eğilimi içerisindeydi. Hafif ve orta mental reterdasyon tanılı çocuklarda da çok fazla el titremesi, iyiyi kötüyü net olarak ayırt edememe, hafıza kartı oyunlarında çok zayıf olma, ayakkabı bağcığı bağlayamama ve gömlek düğmesi ilikleyememe gibi durumlar mevcuttu. Projenin tamamlanmasının ardından tüm çocuklarımız hastalıkları, savaş ve göç durumlarının verdiği ağır travmatik olaylar neticesinde oluşan türlü problemlerinin iyileşmesinde mesafe kat etti. Proje sonunda çocukların bahsi geçen sorunları önemli ölçüde aşıldı. Bununla birlikte işitme engelli çocukların proje başlangıç ve bitişi arasındaki süre boyunca aldığı eğitimler neticesinde ses ayırt etme ve sese yönelme aktivitelerindeki başarılarının %60 oranında arttığı, konuşma ve ses çıkarma gayretlerinde olduğu saptandı.

Etkinlikler ve Faaliyetler
4257710
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
439260
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
101009
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3447
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
95634
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11090953
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı