HABERLER

 

Genç Gönüllüler Antalya’da Buluştu

Kızılay'ın ev sahipliğinde 5-11 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya'da yapılacak Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu için bölgeye gelen genç gönüllüler, düzenlenen Kızılay Kızılhaç Gençlik Forumu’nda bir araya geldi.

Antalya’daki Kızılay Kızılhaç Gençlik Forumu’na Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, IFRC Başkanı Tadateru Konoe, Genel Sekreter Elhadj As Sy ve 111 ülkenin Kızılay ile Kızılhaçlarından yaklaşık 150 genç gönüllü katıldı. Oturumlar Kızılhaç ve Kızılay Gençlik Komisyonu genel tanıtımları ile başladı. Oturumlarda IFRC'nin 2030 hedeflerinden de bahsedildi. Forumda Kızılay Kızılhaç Hareketi’nin faaliyetleri hakkında bilge edinen genç gönüllüler, iyilik serüvenine nasıl katkı sağlayabileceklerini öğrenme fırsatı buldular.

“Kızılhaç ve Kızılay Hareketi bir iyilik serüveninin adıdır”

Gençlik Forumu’nun açılışında gönüllülere seslenen Dr. Kerem Kınık, “Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi bir iyilik serüveninin adıdır, ilkeleri insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllü hizmet, birlik ve evrensellik olan bir iyilik serüveni. İlkeler Hareketimizin vazgeçilmezleridir. Hareketin her bir ferdi bu değerleri sahiplendikçe insanlığa hakkıyla hizmet etmenin hazzını duyacak, iyilik eri olmanın, bir Emin El olmanın hakkını teslim edecektir. Bu ilkeler üzerinden Hareketimizin yapısına ve dünyadaki misyonuna dair fikir yürütebilirsiniz.” dedi.

“Gençlik; dinamizmdir, güçtür ve umuttur”

Gönüllüler deyince akla Kırmızı Ailenin değerli gençlik hareketlerinin geldiğini belirten Kınık, “Sizleri Hareketimizin dinamosu, geleceğin iyilik kadrosu olarak görüyoruz. Bu yüzden her fırsatta sizlere imkân sağlamaya çalışıyoruz. Biz Kızılay olarak, yürüttüğümüz ulusal ve uluslararası operasyonlarda genç gönüllülerimizi de dahil etmeye özen gösteriyoruz. Bu sayede tecrübe sahibi olan değerli genç Kızılaycılarımızın Harekete olan bağlılık duyguları gelişiyor. Çünkü eliyle iyiliğe bizzat aracılık etmenin manevi etkisi vardır. İnanıyoruz ki iyiliğe sebep olan onu yapan gibidir. Ve iyilik insanoğlunu huzura götüren bir kervandır. Her birinizi bu kervanı büyütmeye davet ediyorum. Biz Türk Kızılayı olarak iyilik kervanımızı büyütmek için bünyemize katmak üzere 2 milyon genç Kızılaycıya ulaşmayı hedefliyoruz. Gençlik; dinamizmdir, güçtür ve umuttur. İyilik için potansiyelini harekete geçirmekle sorumlusun. Bu yüzden Hareketimizin size her zamankinden daha çok ihtiyacı var.” ifadesinde bulundu.

En başta kendisinin de genç bir gönüllü olarak görev aldığını anlatan IFRC Başkanı Tadateru Kanoe de karşılaşılan insani zorluklar karşısında gençlere önemli bir görev düştüğü söyledi.

IFRC Gençlik Komisyonu Başkanı Bas van Rossum ise öncelikle böyle bir forum düzenleyerek gençliğe verdikleri rol için teşekkür etti ve gençler olarak bu misyonu dikkatle yerine getireceklerini belirtti.

Oturumların sonunda grupların hazırladıkları kavramlar haritası ile Gallery Walk hazırlandı ve ana oturum salonu duvarlarında sergilendi.

Ulusal Derneklerle Akşam Yemeği

Genel Başkan Kınık ve Kızılay Yönetimi, gün sonunda ise tanışmak amacıyla Ulusal derneklerin temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7030028
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
458876
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
137832
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5179
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
139371
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11296669
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri