HABERLER

 

Genç Kızılay Teşkilatlarından Kültürel Balkanlar Turu

Srebrenista Soykırımı’nın yıl dönümünde gerçekleştirilen defin ve anma törenlerine katılmak amacıyla İstanbul’dan Srebrenica’ya doğru otobüsle yolculuğa çıkan Genç Kızılay teşkilatları, yol boyu tarihi ve kalbi hafızamızda derin izler taşıyan Balkan coğrafyasında kültürel bir seyahat gerçekleştirdi.

25 şehirden gelen Genç Kızılaycılar İstanbul’dan hareketle sırasıyla Sofya, Üsküp, Priştina, Prizren, Podgorica, Budva, Kotor, Mostar ve Saraybosna’yı ziyaret etti. Gidilen şehirlerde Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan eserleri ve bölge insanları nazarında önem arz eden yapıları ziyaret eden teşkilatımız yolculuk boyunca geçilen bölge insanına Türk Kızılay gençliğinin faaliyet ve projeleri hakkında bilgilendirme yaptı. Soykırımın bir daha tekrarlanmamasına yönelik Türkçe, Boşnakça ve İngilizce ifadeler barındıran pankartı gittikleri her şehirde açan teşkilat gönüllülerimiz, Balkan coğrafyasıyla Kızılay gençliği arasında gönül köprüleri kurdu.

Gönüllülerimiz Srebrenica’dan önceki son durak olan Saraybosna’da, Bosna Hersek’in Kurucu Başkanı Aliya İzzetbegoviç’in kabrini de ziyaret etti. Boşnak halkının sevgilerini sunduğu Türk Kızılay Gençliği, kültürel seyahat programı boyunca çeşitli gençlik STK’larıyla da temaslarda bulundu. Srebrenica’da gerçekleştirilen Marş Mira (Barış Yürüyüşü) ile anma ve defin programlarına katılan gönüllülerimiz, program sonunda İstanbul’a hareket etti.

Balkanlarda 8 gün geçiren gönüllü gençlerimiz, bu süre zarfında Balkanlarla olan hem coğrafi hem de gönül bağlarımızın bilinciyle hareket edip, bu izlek üzere Türk Kızılay’ını en iyi şekilde temsil etmeye çalıştı. Gönüllülerimize Bosna Hersek’te Genç Kızılay Başkanı Emre Koç, Gönüllü İlişkileri Direktörü Nurdal Durmuş ve Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Suat Sokullu da eşlik etti.

Etkinlikler ve Faaliyetler
4235624
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
441654
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
101009
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3556
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
96019
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11091398
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı