HABERLER

 

Gençlik Merkezi Açılışı

Vatansever, sorumlu, insanlık ve yardım duygularıyla donatılmış bilgili ve bilinçli gençler yetiştirmek ülküsüyle geleceğe yürüyen Kızılay, Ankara Gençlik Merkezi’ne kavuştu.

Genç Kızılay Ankara Gençlik Merkezi Hamamönü’nde törenle açıldı. Merkez, Genç Kızılay Ankara’nın parçası olan gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerle değerlendirmelerini ve topluma aktif bir birey olarak katılmalarını sağlamak amacıyla kuruldu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, merkezin açılışı için yaptığı konuşmada “ Kızılay gençliği biriciktir. Burası gençlerimiz için hem bir yuva hem de iyiliklerini paylaşarak büyüttükleri bir yer olacak” dedi. Hem korkuların hem cesaretin bulaşıcı olduğunu söyleyen Kerem Kınık şöyle konuştu:

“İyilikler, güzellikler paylaşılarak geliştirilmelidir. Geleceğimizi kuracak olan gençler sizlersiniz. Bu merkezde geleceğe hazırlanacaksınız. Toplumumuzun ve Kızılay’ın geleceğini inşa edeceksiniz. Bu merkezin insan ıstırabını dindirecek nice projelere ev sahipliği yapmasını diliyorum. Burada iyilik için sesinizi yükseltin. Yanlışların düzelmesi için herşey toplumun alışık olduğu şekilde yapılmak zorunda değil. Açık fikirli ve açık gönüllü ve ezber bozan olun.”

İhtiyaç sahibi öğrencilere yardımsever kütüphane

Gençlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler ve seminerlerin düzenleneceği Ankara Gençlik Merkezi’nde üyelerin yararlanabilmesi amacıyla Kızılay Kütüphanesi oluşturuldu. Kütüphanede kaynakların israf edilmemesi amacıyla lise ve üniversite alan kitaplarının ihtiyaç sahibi öğrencilere incinmeden alma hakkı tanındı.

Gençlik merkezinde ayrıca Kızılay’a üye ve gönüllü kazandırılması, gençlere ücretsiz sosyalleşebilecekleri alanlar yaratılması, Ankara’da öğrenim gören yabancı uyruklu gençlerle bir araya gelmeleri ve deneyim paylaşımı yapmaları, yabancı uyruklu gençlerle bir araya gelerek İngilizce konuşma kulübü ile dil pratiği yapmaları gibi imkanlar sağlanacak.

Sesli ve sessiz salonlar 

Genç Kızılay Ankara Şubesi’nin gençlik faaliyetlerinin daha koordineli yürütülebilmesi adına hizmete alınan gençlik merkezi iki kat olarak planlandı. Gençlik merkezinin giriş katı sesli salon ve kafeteryadan oluşuyor. Üst kat ise sessiz salon ve kütüphane olarak kullanılıyor. Gençlik merkezi gönüllülerin; kendilerini daha rahat ifade edebileceği, mesai saatleri dışında da projeleri üstünde çalışabileceği ihtiyacına göre yapıldı.

Ayrıca gençlik merkezinin giriş katında her hafta engelli, down sendromlu ve otistik çocukların ürettiği el emeği ürünler sergilenerek farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

Açılışa çok sayıda davetlinin yanında Genç Kızılay Başkanımız Emre Koç ve Gençlik Hizmetleri Müdürümüz Nurdal Durmuş'ta katıldı.

Etkinlikler ve Faaliyetler
4235624
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
441654
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
101009
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3556
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
96019
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11091398
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı