HABERLER

 

Kızılay’dan Çukurca’daki Okullara “Zeka Oyunları” Sınıfı

Çukurca Eğitim Kalitesini Artırma Projesi (ÇEKAP) bünyesinde, Çukurca'da 8 okulda Kızılayılı “Zeka Oyunları” sınıf açıldı. Projenin önümüzdeki yıl tüm okullarda planlanıyor. Türk Kızılayı ve Çukurca Kaymakamlığı Çukurca Atatürk İlkokulu'nda kurs törenle başladı. Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş, projenin ilk etabında Harran Üniversitesi'nden gelen uzman eğitimcilerle Çukurca ilçe merkezi ve köylerinde hak kazandı. Durmuş, “Öğretmenlerimiz eğitimcilerimizin daha sonra okullarda zeka oyunları kursları açacağız. Yüzlerce öğrencimiz bu kurslardan yararlanacak ”dedi.

Törene haritaları Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, İkinci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, Çukurca İlçe Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, Çukurca İlçe Jandarma Komutanı Uğur Abacı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. “İyilik Ajandam” adlı kitap koleksiyonuna 150 iyilik fikrinin yer verilmiştir. Kapsamlı eğitimler sonucu Zeka oyunları kurslarındaki öğretmenlere; koru, abalone, mangala, satranç, hedef 5, ters, dokuz taş, dama, tangram, hanoi kulesi gibi oyunların eğitimleri yapıldı. Daha fazla bir hale geldi.

Çukurca'da görev yapan gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu ÇEKAP Zeka Oyunları Koordinatörlüğü ve okullardaki fiziksel ve teknik eksiklikler, donanımsal eksiklikler de tespit edildi. İlkokul, ortaokul, lise düzeyinde olmak üzere 12 okul) materyallerin temini, okullar ve okullar için sınıf oluşturmaya uygun yeri olan 8 okuldu zeka oyunu sınıfı oluşturuldu. Ayrıca bu sınıflara Çukurca'da şehit olan asker ve polislerin isimleri alanlarındaek adlarının yaşatılması planlanıyor.
 

Etkinlikler ve Faaliyetler
2601104
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
407726
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
89845
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3121
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
56437
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
10940585
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı