HABERLER

 

KIZILAY EĞİTİM YARDIMLARI

İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar. Bu yüzden “eğitim”, öncelikle bireylerin geleceğine, sonra bir toplumun, ülkenin hatta dünyanın geleceğine yapılacak en büyük yatırımdır bize göre.
Bu anlayış ve bilinçle Türk Kızılay olarak, başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere farklı paydaşlar ile eğitimi destekleyen iş birlikleri kuruyor; bağışlarınızı ülkemizin aydınlık geleceğine yönlendiriyoruz. İnanıyoruz ki, eğitimine destek verdiğimiz her birey, ülkemizin ve dünyanın geleceğini değiştirecek, hayatı daha da güzelleştirecektir.

Eğitim için yaptığınız bağışlarınızla;
1.“Sen Çok Özelsin” sloganı ile Özel Eğitim Sınıflarına
2.“Geleceğe El Uzat” sloganı ile Yatılı Bölge Okullarında Okuyan Öğrencilere
3.“Kolide Ne Var” sloganı ile Köy Okullarında Okuyan Öğrencilere
4.“Güvenli Yaşamı Öğreniyorum” sloganı ve yayınları ile Öğrenci ve Öğretmenlerimize
5.“Burs Destekleri” ile İhtiyaç Sahibi Öğrencilere
yardım ediyor, ülkemizin ve dünyanın geleceğine siz hayırseverlerimizle birlikte destek oluyoruz.

Sen Çok Özelsin - Özel Eğitim Sınıfları Bağışı

Onlar bizim çocuklarımız. Onlar hepimizin göz bebekleri. Onlar çok ‘özel’ler. Bunu biliyoruz ve Kızılay olarak, eğitimlerinde özel ilgi ve desteğe ihtiyacı olan “otizmli, down sendromlu…vb” özel yavrularımıza destek oluyoruz.
Yaşıtlarına göre pek çok konuda destek ve bakıma daha fazla ihtiyacı olan 30.000 üzerinde çocuğumuz için devlet okullarında “Özel Eğitim Sınıfları”nın iç düzenlemesini yapıyor ve eğitimlerini kolaylaştırıcı materyaller temin ediyoruz. Böylece bu özel çocuklarımız, özel eğitime ihtiyacı olmayan akranlarıyla birlikte aynı okula devam edebiliyorlar.
Türk Kızılay, 2013 yılında “Sen Çok Özelsin” sloganı ile başlattığı proje kapsamında bugüne kadar 139 sınıfın tefrişatını yaptı. Özel eğitime ihtiyacı olan yaklaşık 1.465 çocuk ve genç için el-göz koordinasyon, motor beceri geliştirmeye yönelik renkli, sesli, dokunarak öğrenmeyi-kavramayı hedefleyen çeşitli eğitici materyallerle sınıfları donatan Kızılay, yeni dönemde, özel eğitime ihtiyaç duyan daha fazla çocuğa hizmet sunabilmek için kurumsal bağışçıların yanı sıra bireysel bağışçıların desteğine de ihtiyaç duyuyor.

Geleceğe El Uzat - Yatılı İlköğretim Bölge Okulları Bağışı

İlk olarak 1939 yılında yoksulluk yüzünden eğitim sürecine katılamamış köy çocukları için açılan “Yatılı Bölge Okulları”, günümüzde çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör yüzünden okulları kapatılan öğrenciler ile hiç okulu bulunmayan veya maddi durumu zayıf öğrencileri eğitim sistemi içerisine dâhil etmeyi amaçlamıştır.
Bölge eğitiminin omurgası olarak görülen bu okullar, bulundukları bölgenin “sosyal, ekonomik, kültürel, sportif ve teknolojik” gelişimlerini sağlama gibi ağır bir misyona da sahiptir. 
Yardım seven insanların bağışlarıyla bugüne kadar 56 Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'nda (YİBO) binlerce öğrenciye yardım elini uzatan Kızılay, geleceğimiz olan çocuk ve gençlerin yaşıtlarıyla aynı şartlarda eğitimlerini tamamlayabilmeleri için çalışıyor, öğrencilere maddi desteğin yanı sıra “eğitim araç ve donanımlarının temini, giyim desteği, internet erişimi, laboratuvar oluşturulması, ücretsiz kurs ve etüt imkânı sağlama, beslenme imkânlarını arttırma” gibi konularda da çalışmalar yürütüyor.

Güvenli Yaşamı Öğreniyorum - Yayın Şartlı Bağış

Öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin afetler, afetlere hazırlık, güvenlik, sosyal sorumluluk, gönüllülük ve insani değerler konularında bilinç düzeyini artırmak için Kızılay afet uzmanları tarafından hazırlanan “Güvenli Yaşamı Öğreniyorum” kitabı 2004 yılından bu yana bağışçılarımızın destekleriyle basılarak okul sıralarındaki yerini alıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen proje kapsamında hem öğrenciler (164 sayfa), hem de eğitmenler (126) için kitap hazırlandı. Siz hayırsever vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın desteğiyle bugüne kadar 21 baskısı yapılan kitap, 853.673 öğrencinin, 51.776 öğretmenin kitaplıklarında yerini aldı.
 
Zaman içinde güncellenen kitabın ülkemizdeki güvenli yaşam seferberliğine yaptığı katkıyı daha da yukarılara taşımaya çalışan Kızılay, her yıl eğitim hayatına eklenen on binlerce öğrencinin afetler konusundaki bilinç düzeyini artırmak için kurumsal ve bireysel bağışçılarının desteğini bekliyor.

Burs Destekleri – İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Burs Yardımı

Gerek Genel Merkezi, gerekse şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere burs yardımında da bulunuyor; ayrıca eğitim tesisleri de inşa ediyoruz. Üniversite öğrencileri için de yurt hizmeti veriyor ve  ücretsiz kıyafet yardımı yapıyoruz.
 
Sadece afete müdahale ve kan bağışı konusunda değil, hayatın birçok alanında aktif olarak rol oynamaya çalışıyoruz. Bu anlamda on binlerce öğrencimize maddi destekte de bulunuyor; bağışçılarımızın bize olan güveni ve önümüze koyduğu hedeflerle, eğitim projeleri de dahil olmak üzere yeni yeni projeler hayata geçiriyoruz.

 


Ayrıca insani yardım çalışmalarına bağışta bulunarak da Kızılay’a destek olabilirsiniz.  Desteğiniz için tüm ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ederiz.

Kızılay’a Nasıl Bağış Yapabilir​siniz?
• Bankalarda bulunan Kızılay bağış tahsilât menülerinden ya da Banka Hesap Numaraları'na bağış göndererek,
• www.kizilay.org.tr üzerinden kredi kartı ile online,
• 168 Çağrı Merkezini arayarak,
• Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Kızılay Posta Çeki hesabından,
• Ülke genelindeki tüm Kızılay şubeleri ve temsilciliklerinden (Şube adreslerimize internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz)
bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Bağışlarınızın takibini, web sitemizin bağış sekmesinde yer alan “Bağış Takibi” bölümüne, T.C. Kimlik numaranızı veya bağışçı kodunuzu girerek yapabilirsiniz.
Bağışlarla ilgili daha fazla bilgi almak için 168 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz

ONLİNE BAĞIŞI BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.

Etkinlikler ve Faaliyetler
2858902
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
415007
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
104105
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3291
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
83277
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
10980283
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı