HABERLER

 

Kızılay Gençliği Dünya Gençlerini Ağırlıyor

Kızılay Heybeliada Uluslararası Gençlik Kampı, 33 ülkeden 79 iyilik gönüllüsü genci misafir ediyor. Kızılay Genel Başkanı, IFRC Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, gençlere “İnsanlığın gücünü kullanarak iyiliği yaymak üzere buradayız. Siz gençler, kültürel paylaşımlarla güçlü ilişkiler kurarak, dünyanın her yerinde bu gücünüzü kullanacak ve daha iyi bir dünya inşa edeceksiniz”  dedi.
 
 
Kızılay Genel Başkanı, IFRC Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Uluslar arası Gençlik Kampı’nın açılışında gençlerle bir araya geldi. Genel Başkan Dr. Kınık, kampın açılışını yaptıktan sonra gençlerle birlikte etkinliklere katılarak sohbet etti.
 
“Biz insanlığın değerini temsil ediyoruz”
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, bu yıl katılımcı ülke sayısı itibariyle, Kızılay tarihinin en fazla ülke katılımının gerçekleştiğini belirterek "Kızılay gençlik kampları bir marka. 150. yılında halen devam eden bir gelenek” diye konuştu. Genel Başkan Dr. Kınık, gençlere yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Farklı ülke ve kıtalardan yüzleri bir arada görüyorum. Bizi bir araya getiren 7 temel ilkemiz için buradayız. İnsanlık, Bağımsızlık, Gönüllü Hizmet, Tarafsızlık, Evrensellik, Birlik, Ayrım Gözetmemek. İnsanlığa ait birçok değerimiz var ve biz insanlığın değerini temsil ediyoruz. Biz dünyanın her yerindeyiz. 20 milyondan fazla tüm dünyada aktif gönüllüsü olan bir hareketiz. Şu anda dünyada çok fazla sorun var. 68 milyon insan yerinden edilmiş. Hala insanlık olarak birbirimizle savaşıyoruz. Aslında mevcut dünyadaki kaynaklar bize yetiyor. Dünya 4 milyar ton yiyecek üretiyor. Bunun 1.3 milyonu atılıyor. Sadece Amerika’nın atıkları Sahra bölgesini doyurmaya yetiyor. İnsanlık için bir şeyler yapabiliriz, bu anlamda elimizde yeteri kadar güç var. Kampımız Türkiye'nin farklı bölgelerindeki gençlerle dünyanın farklı kıtalarındaki gençleri bir araya getiriyor. Dolayısıyla bu kamplar aslında gençleri buluşturan, o farklılıkları ortadan kaldıran, zihinlerdeki ön yargıları yıkan ve öz güven getiren yerler. Farklı kıtalardan, dinlerden olsalar da aslında insanlık için yapılabilecek benzer iyiliklerin olduğunu hissetmeleri gerekiyor. Kızılay olarak 150 yılda çok savaş ve afet gördük. Bu konuda tecrübeliyiz. Buradaki herkesin bir geçmişi ve kültürü var. Ama hepimizin bir ortak paydası var. İnsanlığın gücünü kullanarak iyiliği yaymak üzere buradayız. Siz gençler, kültürel paylaşımlarla güçlü ilişkiler kurarak, dünyanın her yerinde bu gücünüzü kullanacak ve daha iyi bir dünyayı inşa edeceksiniz.”


 
Atölyelerde insani yardım projeleri üretecekler
 
Genç Kızılay Başkanı Emre Koç'un da katıldığı programla ilgili bilgi veren Türk Kızılay Gençlik Müdürü Nurdal Durmuş yaptığı açıklamada, Uluslar arası Gençlik Kampı’nda bir hafta boyunca gençler başta Kızılay faaliyet alanları ve ilkyardım olmak üzere birçok konuda eğitim alacak. Kızılay'ın Türkiye'de vermiş olduğu hizmetleri yerinde görecekler. Atölye çalışmalarında gençler, farklı ülkelerin belirli niteliklerini, koşullarını, sorunlarını ve gençlik çalışmalarını karşılaştırarak, fikir ve düşüncelerini paylaşacak, çözümler ve projeler geliştirecekler. Ayrıca kampta düzenlenecek Uluslararası Gece (Yöresel Gece) ile her ülkenin kendi ülkesinin sunumunu, yerel kıyafetlerini, yerel müziklerini, yiyeceklerini ve içeceklerini diğer katılımcılara gösterme ve paylaşma şansı elde edecekler. Öğrenciler, kampta takım oyunları, oryantiring, doğa yürüyüşü, macera küpü, satranç, mangala, tangram, okçuluk, yüzme gibi etkinliklerle keyifli vakit geçirecekler. Kamp süresi boyunca misafir öğrenciler her akşam sırasıyla kendi ülkelerinin ve gençlik faaliyetlerinin tanıtımlarını yaparak yöresel kültürlerini tanıtacaklar.

İstanbul’da tarihi yarımadayı gezecek ve Boğaz turu yaparak şehrin güzelliklerini görme fırsatı bulacaklar. Göç ve mültecilik, gönüllülük konularında çalıştaylar yapacaklar. Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı’nın Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlaması bekleniyor.


 
Genç Kızılay - Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri Müdürlüğünün organize ettiği Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı’na bu yıl; Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Bulgaristan, Burkina Faso, Fas, Finlandiya, Güney Kore, Güney Sudan, İran, İrlanda, İtalya, Japonya, Kamerun, Kazakistan, Kırgızistan, Kongo, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Litvanya, Maldiv, Malezya, Mısır, Mozambik, Pakistan, Romanya, Ruanda, Sri Lanka, Tacikistan, Tuvalu, Türkmenistan, Uganda ve Ukrayna’dan 79 Kızılhaç Kızılay gönüllüsü genç katıldı. 

Etkinlikler ve Faaliyetler
4341385
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
452315
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
102397
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3558
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
118888
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11111234
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri