HABERLER

 

Kızılay Gençlik Kampları Afete Hazır Nesiller Yetiştiriyor

Türkiye’de ilk gençlik kampını 84 yıl önce açan ve o günden bu güne Kızılaycılık bilinciyle gençlerin yetişmesini sağlayan Türk Kızılayı, okulların tatile girmesiyle kapılarını yine gençlere açtı. Her sezon binlerce genci Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de misafir eden Kızılay Gençlik Kampları, bu dönem afete hazır nesiler yetiştirmeye ağırlık verdi.
 
Gençlik Kamplarında, Türkiye'nin dört bir yanından başarılı öğrenciler ile Sevgi Evleri'nde kalan, terör mağduru ve Kızılay Toplum Merkezi gönüllülerine, başta afetlerden korunma, afetin zararlarına en aza indirme, ilk yardım, madde bağımlılığı ve benzeri konularda eğitim veren Türk Kızılayı, bu kamplarda sportif ve sanatsal faaliyetler de düzenliyor.
 
Çalışmaları Kızılay yöneticileri de yakından takip ediyor. Son olarak Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, bir haftalık eğitim için gelen 90 gencin buluştuğu Heybeliada Gençlik Kampına bir ziyaret gerçekleştirdi. Buradaki çalışmaları yerinde inceleyen, gençlerin eğitimlerine katılarak onlarla bir gün geçiren Tan, şunları söyledi:
 
“İlk defa şehirlerinden ayrılan, ailelerinden ilk defa uzakta kalan çocuklarımızla eğlenceli, bilgi ve eğitim veren güzel bir kampımız var. Çocuklarımız değişik eğitimler, faaliyetler görüyorlar, sosyalleşiyorlar, yeni arkadaşlar ediniyorlar, yeni yerler görüyorlar. Üstelik bunların tamamını ücret ödemeden yapıyorlar” diye konuştu. 
 
“Çocuklarımızı afetlere hazırlıyoruz”
 
Yaz boyunca Heybeliada'daki kampta bin, Eskişehir'de 5 bin, Ankara'da ise bin 500 öğrenciye eğitim verildiğine dikkat çeken Tan, şunları kaydetti: “Amacımız buradan giden çocuklarımızın ilk yardımı öğrenmesini ve afetlere hazır bir şekilde yetişmesini sağlamak. Bu kamplarımız Kızılay'ın 84 yıllık faaliyeti. Birçok kaymakam, vali, iş adamı buralarda eğitimler görerek, şu anda ülkemizde görevler yapmakta. Halkımıza ne kadar çok yardımcı olabilirsek, eğitim verirsek ve bilinçlendirirsek Kızılay için de önemli olduğunu düşünüyoruz. Kampımıza herkesi davet ediyoruz. Bu kamplarımızda ne kadar çok çocuğumuza eğitim verirsek o kadar önemli.”
 
“Her şehirden bir arkadaşım olacak”
 
Afyon'dan gelen 15 yaşındaki Şule Özcan, kamp ortamını çok samimi bulduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Amatör olarak bağlama çalıyorum. Biraz daha geliştirmek için müzik grubuna katıldım. Güzel etkinlikler var, hepsine katılmak istiyorum. Her şehirden bir arkadaşım olacak, bu gayet güzel. Yeni insanlar tanıyorum.”
 
Savaş nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye gelen 14 yaşındaki Nur Duaybis de Kahramanmaraş'taki mülteci kampında Kızılay'ın kurduğu Çocuk Dostu Alan'da gönüllü olarak kendi gibi savaş mağduru olan çocuklarla ilgilendiğini söyledi. Gençlik Kampını çok beğendiğini ve yeni arkadaşlarla tanıştığını dile getiren Duaybis, basketbol oynamayı çok sevdiğini ve kamptaki basketbol oyunlarına katıldığını dile getirdi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
4252500
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
439260
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
101009
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
3447
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
94821
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11090953
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı