HABERLER

 

Kızılay Gönüllüleri Gençlik Buluşmasında Bir Araya Geldi

Türkiye'nin 81 üniversitesinden gelen Genç Kızılay üyeleri, “Kızılay Gençlik Buluşması” kapsamında, Samsun Kızılay Gençlik Kampı'nda bir araya geldi.
 
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Genç Kızılay tarafından Samsun’da gençlik buluşması gerçekleştirildi. Kızılay Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kızılay Gençlik Buluşması” renkli etkinliklere sahne oldu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve şube başkanları da Kızılaycı gençleri yalnız bırakmadı. Kınık, Kızılay’ın Samsun Kampı’na 81 ilden gelen ve eğitimlerini tamamlayan gönüllülere Genç Kızılay Yetki Belgesi verdi.
 
“Bizler büyük bir iyilik hareketinin parçasıyız”
 
Kızılay’ın hangi coğrafyada olursa olsun mazlumun yanında olduğuna dikkati çeken Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Nerede bir sıkıntı varsa, nerede bir insan ıstırabı varsa, 'O ıstırabı nasıl dindirebilirim?' diye sormak, sadece kendi bölgemizde kendi memleketimizde değil. Bizler büyük bir iyilik hareketinin parçasıyız, evrensel bir hareketiz. Genç Kızılay da uluslararasılaşma noktasında önemli adımlar atıyor.” diye konuştu.
 
Gençlere, Kızılay’ın kuruluşu ve önemini anlatan Kınık, gençlerin bu hareketi geleceğe taşıyacağını vurguladı. “Sizler herhangi bir sivil toplum kuruluşunun gençlik hareketinin liderleri değilsiniz. Sizler dünyada yaklaşık 20 milyon üyesi olan, gönüllüsü olan büyük bir hareketin, evrensel bir hareketin, sınırları aşan bir hareketin liderlerisiniz.” diyen Kınık, gençlere gelecekte taşıyacakları sorumluluğu hatırlattı.
 
“Profesyonel gönüllüler oluşturuyoruz”
 
Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Habib Demirel ise gençlerin, Kızılay’ı dünyaya tanıtmada önemli rol üstleneceğine dikkati çekerek, herhangi bir ülkede meydana gelebilecek afette gençlerin etkin şekilde görev yapabileceğini kaydetti.
 
Türkiye'de 100 üniversite ve 33 ilde gençlik yapılanması oluşturduklarını belirten Genç Kızılay Genel Başkanı Emre Koç da, “Eğitimlerle gençlere ilk yardım ve afet anlarında nasıl davranılması gerektiğini öğretiyoruz. Ayrıca Türk Kızılayı hakkında bilgi veriyoruz. Bu şekilde profesyonel gönüllüler oluşturuyoruz. Kızılay'ın ulusal ve uluslararası etkinliklerine katılabilecek afet gönüllülerini de yetiştiriyoruz. Gönüllülerimiz ihtiyaç paketlerini hazırlıyorlar ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar. İstiyoruz ki Türkiye'de her 5 evden birinde afet ve ilk yardım eğitimlerini almış gönüllüler olsun. 2023 yılı hedefimiz ise 600 bin üniversiteli gönüllü üye yapmak.” dedi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7416187
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
459507
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
138082
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5310
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
139767
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11305764
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi