HABERLER

 

Marmara Depremi'nin 20. Yıl Dönümünde Gerçekleştirilen Etkinliklere Katıldık

17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nin 20. yılı dolayısıyla Türk Kızılay tarafından gerçekleştirilen bir dizi farkındalık etkinliğinin her aşamasında Genç Kızılay olarak aktif rol aldık. 

Depremin etkilediği şehirler olan Yalova, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul’dan etkinlik alanlarına gelen gönüllülerimiz, 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece Gölcük İskele’de başlayan anma programdaki açılan standlarında, katılımcılara çeşitli ikramlarda bulundu. 17 Ağustos günü Türk Kızılay’ın Kaynaşlı’da bulunan Bölge Afet Yönetim Merkezi’nde düzenlenen törenle başlayan 130 kilometrelik güzergahta gerçekleştirilen bisiklet turunda da görev alan gönüllülerimiz hem pedal çevirdi hem de güzergah üzerinde kurulan istasyonlarda katılımcılara içecek ikram etti. Sakarya’dan katılan motosikletlilerle devam eden tura Yalova’dan da onlarca vatandaşımız bisikletleriyle iştirak etti. Kocaeli’de büyük bir buluşmayla sonlanan farkındalık çalışması Kartepe’de düzenlenen Vefa Gecesi ile devam etti.

Marmara Depremi’nde yaşanan acıları unutturmamak, deprem ve sonuçlarını hatırlatmak için düzenlenen etkinliğe Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Ellialtı, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve Genç Kızılay Başkanı Emre Koç ile şube başkanları, Kızılaycılar ve gönüllüler katıldı.

Vefa Gecesi’nde konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık 20 yıl önce çok büyük acılar yaşadıklarını anımsatarak, deprem şehitlerine Allah'tan rahmet diledi. Kızılay olarak bugün o günden her açıdan çok daha iyi olduklarını, yürünecek yolu, stratejiyi bildiklerini kaydeden Kınık, daha eğitimli insanlarla çalıştıklarını, ekipman ve otomasyon başta olmak üzere her konuda düne kadar çok iyi şartlarda bulunduklarını vurguladı.


  
Depremden sonra afet müdahalesinin koordinasyonu için AFAD Başkanlığının kurulduğuna, Türkiye Afet Müdahale Planı'nın oluşturulduğuna ancak bunun yeterli olmadığına işaret eden Kınık, şöyle konuştu:
 
"Bireyi bu sürece katmak gerekiyor. Bu konuda ne yapacağız? Birincisi, afet yönetim modelimizi tamamen değiştiriyoruz. Toplum temelli afet müdahale sistemine geçiyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı'nda vatandaşımız bir kavramsal çerçevede geçer, o da afetzede olarak. Vatandaşa bir görev vermez, çok yanlış. Vatandaşın afet yönetiminde sorumluluğu var. Türkiye'de 30'dan fazla doğal kaynaklı afet türü var. Afetler insanların başına gelebilir. Bu afetlere karşı tedbirler alabilirsek bu afetlerin risklerini azaltabiliriz.” dedi.
  
Gecede konuşan Genel Müdürümüz Dr. İbrahim Altan da “20 sene önce buradaki insanlardan bir kısmı insan kurtarmak, acıları dindirmek ve bir kişiye daha ulaşmak için mücadele etmekteydi. Hem bizler hem yurt dışından gelen onlarca kuruluştan dostlarımız bu elemi dindirmek için ellerinden gelen gayreti fazlasıyla yerine getirdiler. O acılar o gayretlerle nispeten dindi. Bizlerde gerek o gün Kızılay’ın kendi içinde onlarca arkadaşımızı gerek yurt dışından gelip acıları dindirmek için emek veren dostlarımıza bir vefa gecesi bir vefa anısı ortaya koymak istedik.” dedi.
 
Program sonrası açıklamalarda bulunan Genç Kızılay Başkanımız Emre Koç “Gençlerin afetlere karşı bilinçlenmesi noktasında tüm teşkilatımızla birlikte hem farkındalık çalışmaları yürütüyor hem de olası afet senaryoları karşısında neler yapmamız gerektiği üzerine yönelik eğitim modelleri üzerinde çalışıyoruz. Zaman zaman ülkemizde meydana gelen afetlerde de Genç Kızılay gönüllülerimizle sahaya inerek, afetten zarar gören insanlara yardımcı oluyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Kınık tarafından 20 yıl önce afet bölgesinde görev yapan 200 Kızılay görevlisine onur plaketi verildi. Ayrıca 1999 depremi sonrası Türkiye'ye yardım için gelen KKTC ve Irak Kızılayı ile Bulgaristan ve İtalyan Kızılhaçı temsilcilerine de teşekkür plaketi takdim edildi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7416187
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
459507
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
138082
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5310
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
139767
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11305764
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi