HABERLER

 

Mülteci Çocuklara “II. Mavi Çocuk Festivali”

Suriye, Irak, Afganistan ve daha birçok coğrafyada gördükleri zulüm, yaşadıkları savaş ve çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan ailelerin çocukları için Kızılay bir sürpriz hazırladı. 
 
Çocukların ilgisini çekecek birçok eğlencenin bulunduğu “II. Mavi Çocuk Festivali” Ankara’da Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve binlerce çocuğun katılımıyla Mamak/Mavi Göl’de yapıldı. Birincisi geçen yıl Ankara’daki Mavi Göl’de düzenlenen festivalin, bu sene ikincisi 7 ilde yaygınlaştırılarak kapasitesi arttırıldı. Ankara, Adana, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kütahya, İzmir, Sivas il Kızılay Şubelerinin desteğiyle binlerce çocuk bu eğlenceye dahil edildi.
 
“Yediden yetmişe insanlığın yanındayız”        
 
Festivale bin kişinin katıldığını, bunların 500'ünün çocuk olduğunu belirten Genel Müdür Güllüoğlu, “Kızılay olarak yediden yetmişe hatta anaokulundan başlayarak, bir insan hayatının tüm safhalarında görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bugün çocuklar için aktivitelerimiz var. Minikler için bir günlerini dolu dolu geçirecekleri bir etkinlik hazırladık. Bundan sonra da her yaş grubu için etkinliklerimiz devam edecek.” dedi.
 
Halep'te yaşanan katliamı sosyal medya hesabı Twitter üzerinden dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed ile kardeşlerinin de festivale katıldığını aktaran Güllüoğlu, Alabed'in kardeşleri ve diğer çocuklarla festivalin tadını çıkardığını ifade etti.
 
Çocukların güvenli ortamlarda yaşaması gerektiğini belirten Bana Alabed de festivalde arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını ve çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7030028
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
458876
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
137832
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5179
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
139371
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11296669
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri