HABERLER

 

Mülteci Çocuklara “II. Mavi Çocuk Festivali”

Suriye, Irak, Afganistan ve daha birçok coğrafyada gördükleri zulüm, yaşadıkları savaş ve çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan ailelerin çocukları için Kızılay bir sürpriz hazırladı. 
 
Çocukların ilgisini çekecek birçok eğlencenin bulunduğu “II. Mavi Çocuk Festivali” Ankara’da Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve binlerce çocuğun katılımıyla Mamak/Mavi Göl’de yapıldı. Birincisi geçen yıl Ankara’daki Mavi Göl’de düzenlenen festivalin, bu sene ikincisi 7 ilde yaygınlaştırılarak kapasitesi arttırıldı. Ankara, Adana, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kütahya, İzmir, Sivas il Kızılay Şubelerinin desteğiyle binlerce çocuk bu eğlenceye dahil edildi.
 
“Yediden yetmişe insanlığın yanındayız”        
 
Festivale bin kişinin katıldığını, bunların 500'ünün çocuk olduğunu belirten Genel Müdür Güllüoğlu, “Kızılay olarak yediden yetmişe hatta anaokulundan başlayarak, bir insan hayatının tüm safhalarında görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bugün çocuklar için aktivitelerimiz var. Minikler için bir günlerini dolu dolu geçirecekleri bir etkinlik hazırladık. Bundan sonra da her yaş grubu için etkinliklerimiz devam edecek.” dedi.
 
Halep'te yaşanan katliamı sosyal medya hesabı Twitter üzerinden dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed ile kardeşlerinin de festivale katıldığını aktaran Güllüoğlu, Alabed'in kardeşleri ve diğer çocuklarla festivalin tadını çıkardığını ifade etti.
 
Çocukların güvenli ortamlarda yaşaması gerektiğini belirten Bana Alabed de festivalde arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını ve çok mutlu olduğunu dile getirdi.

243874
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
1428737
Etkinlikler ve Farkındalık Çalışmalarıyla Erişilen Kişi Sayısı
6258740
Sosyal Medya Hesaplarımızla Erişilen Kişi Sayısı
12234
Kızılay Gençliği Hakkında Yapılan Haber Sayısı
7943585
Toplam Ulaşılan Kişi Sayısı