HABERLER

 

Şehitlerimizin izinde Sarıkamış

Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılında on binlerce vatandaş Sarıkamış şehitleri için yürüdü. Yürüyüşe katılan Genç Kızılay Gönüllülerimize, Genel Başkan Vekilimiz İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreterimiz Hüseyin Can, Genel Müdür Yardımcımız İbrahim Özer, Genç Kızılay yönetim kurulu üyelerimiz, Gençlik Hizmetleri ve Genç Kızılay yönetim müdürümüz Nurdal Durmuş  eşlik etti.

1. Dünya Savaşı'nda Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlatılan ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı dolayısıyla on binlerce kişi Sarıkamış’ta bir araya geldi. Kalabalık daha sonra "Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde" temasıyla düzenlenen etkinliğe katılmak üzere, harekat sırasında yoğun çatışmaların yaşandığı, birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi'nde toplandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan on binlerce kişi ve Genç Kızılay gönüllülerimiz, burada Kur'an-ı Kerim okuyup tekbir ve salavatlar getirerek şehitler için dua ettikten sonra soğuk hava ve kar yağışı altında Ay-Yıldızlı Tören Alanı'na doğru yürüyüşe geçti. 

Yürüyüşe, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Soylu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'ın yanı sıra Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çevre illerin bazı valileri ve kaymakamlar da katıldı.

Ayrıca Genç Kızılay Gönüllülerimiz "İzmir'den Van'a, Hakkari'den Trabzon'a, Diyarbakır'dan Rize'ye tüm ülkedeki anma etkinliklerine katıldı. 

Hüzünlü anların yaşandığı yaklaşık 4,5 kilometre süren yürüyüşün ardından ulaşılan şehitlikte, Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dualar edildi.

Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve diğer yetkililerinin mesajları okundu. 

Şehitlere saygı atışı yapılıp Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı'nın tarihi katılımcılara anlatıldı. 

243874
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
1428737
Etkinlikler ve Farkındalık Çalışmalarıyla Erişilen Kişi Sayısı
6258740
Sosyal Medya Hesaplarımızla Erişilen Kişi Sayısı
7943585
Toplam Ulaşılan Kişi Sayısı