HABERLER

 

Uluslararası Zorunlu Göç: Fırsatlar ve Zorluklar Gençlik Çalıştayı

Ankara Genç Kızılay ve Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri ve Genç Kızılay yönetim müdürlüğü tarafından düzenlenen, 1 günü saha çalışması olmak üzere 3 gün süren Uluslararası Zorunlu Göç: Fırsatlar ve Zorluklar Gençlik Çalıştayı Ankara’da yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında söz alan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, "Devletlerin farklı sebeplerden dolayı yarattıkları savaşlar, dönüp dolaşıp kendi ülkelerine zarar vermeye başladı."  Genç katılımcılara göç meselesini bir sorun olarak görmekten ziyade pozitif yaklaşmaları tavsiyesinde bulunarak, "Bu konuyu fırsatları ve zorluklarıyla değerlendirmeliyiz." dedi.

Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri ve Genç Kızılay Yönetim Müdürü Nurdal Durmuş, göç konusunun insanlık tarihi kadar eski ama bugünün konusu olabilecek kadar yeni bir mesele olduğunu bu çalıştayın asıl amacının zorunlu göçmenlerin uyum sorunlarına çözüm getirmek amacıyla literatüre ve kültür haritamıza bir katkı sunmak olduğunu belirtti.

Kızılay Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Göç Politikaları ve Uygulama Araştırma Merkezi ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinin (SESRIC) destek verdiği çalıştayda, zorunlu göç konusu 3 gün boyunca birbirinden değerli panelistlerin, akademisyenlerin katılımıyla tüm yönleriyle ele alındı.

SESRIC Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya ise insanların ve devletlerin sorumluluklarını hatırlaması gerektiğini vurguladı. Kulaklıkaya, "Göçmenleri baş ağrısı olarak görmek yerine merhametle ev sahipliği yaptığımızda meseleyi fırsata çevirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Göç sorunuyla ilgilenen ve çeşitli üniversitelerden uzmanların katkı sağladığı organizasyona, yüksek lisans ve doktora yapan yabancı uyruklu öğrenciler de katılarak göç politikasının belirlenmesine katkı sundular.

243874
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
1428737
Etkinlikler ve Farkındalık Çalışmalarıyla Erişilen Kişi Sayısı
6258740
Sosyal Medya Hesaplarımızla Erişilen Kişi Sayısı
7943585
Toplam Ulaşılan Kişi Sayısı