HABERLER

 

ELAZIĞ'IN ÇOCUKLARI HAYALLERİYLE OYUNCAKLARI DÖNÜŞTÜRDÜ

Elazığ Genç Kızılay olarak hayata geçirdiğimiz "Hayalimle Dönüşen Oyuncak Yarışması" çerçevesinde, ilk ve ortaokul öğrencileri, atık malzemelerden hayallerindeki oyuncakları yaparak, yeteneklerini konuşturdu.

Bu yıl ikincisi düzenlediğimiz ve beş kategoriden oluşan yarışmaya, 1156 ilk ve ortaokul öğrencisi başvururken, çocuklar tarafından atık malzemelerden yapılan 350 oyuncak bir alışveriş merkezinde sergilendi. Kartondan uçak, bezden bebek, bidondan helikopter ve telden araba tüm katılımcıların ilgisini çekti.

Temel amacı çocukların telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon gibi alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak tutup, kendi başlarına bir şeyler üretmenin keyfini yaşatmak olan etkinliğimize Elazığ halkı çok yoğun ilgi gösterdi. Hemen her yaş grubundan misafirlerimiz, yarışmacı çocuklarımızın oyuncaklarıyla yakından ilgilendi. Özellikle evde kullanılmayan malzemeleri, kırılmış oyuncakları, atılacak eşyaları kullanarak yeni bir oyuncak ortaya çıkartmanın ana konu olduğu yarışmamız, çocukların el becerilerini geliştirmesine ve israfın önüne geçilerek aslında atık kavramının ne olup ne olmadığına karar vermelerine olanak sağladı.
 
Projeyle çocukları memleketin değerleri ile karşılaştırıp onların gelecekte neye sahip olabileceklerini göstermeye çalıştıklarını söyleyen Türk Kızılay Genel Müdürümüz Dr. İbrahim Altan, “Böylelikle çocuklarımızın bundan sonraki süreçte hem üretken olmalarını hem ellerindeki malzemelerin kıymetini bilmelerini sağlamış oluyoruz. Elazığ’da başlayan bu projeyi Türkiye'nin her köşesine yayacağız. Yarışmaya katılan ve derece alan oyuncakları diğer illerimizde sergileyeceğiz. Daha sonra yarışmada derece alan oyuncakları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a sunacağız. Gençlerin bu projeye sahip çıktığını onlara da göstereceğiz." dedi.
 
Yarışma sonrasında dereceye giren oyuncak sahiplerine dağ bisikleti, drone, gitar ve muhtelif hediyeler takdim edildi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi