HABERLER

 

Etimesgut Yerleşkemizdeki Kızılay Haftası Sokağı Açıldı

Yurt genelinde kutlanan Kızılay Haftası etkinliklerinin kapsamında Türk Kızılay Etimesgut Yerleşkesi’nde kurulan Kızılay Haftası Sokağı Ankara’nın farklı okullarında eğitim gören yüzlerce öğrencinin katılımıyla açıldı. Gönüllü İlişkileri Direktörlüğü koordinesinde 2. si gerçekleştirilen Kızılay Haftası Sokağı’nın açılışını Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptı. Bir hafta boyunca açık olacak ve 30 bin öğrencinin katılması beklenen Kızılay Haftası Sokağı’nda yaş gruplarına göre etkinlik, eğitim ve tanıtım faaliyetleri yer alıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Hilal-i Ahmer çadırındaki tedavisini konu alan kısa filmin izletilmesi ile söz ve müziği Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a ait olan ve TRT Çocuk Korosu’nun seslendirdiği marşların çalınmasının ardından Kızılay Sokağı’nın açılışını yapan Genel Başkan Kınık, tüm istasyonları ziyaret ederek bilgi aldı. Farklı okullardan gelen çocukların etkinliklerine de katılan ve Kızılaycı olmanın önemini anlatan Kınık, etkinliklere katılan çocuklardan iyi birer Kızılaycı olmalarını istedi. Geçen yıl 20 bin öğrencinin ziyaret ettiği Kızılay Sokağı’nda; afetlerden korunma eğitimi, çocuk dostu oyun aracında öğrenci etkinlikleri, sahne gösterileri, geleneksel sokak oyunlarıyla dolu dolu zaman geçirecek olan öğrenciler, iyilik kolisine koydukları oyuncaklarla da yardım etme bilincini kazanma fırsatı buluyor. TRT Çocuk kanalı karakterleri Maysa ile Bulut ve Arda ile Ceren’in maskotlarının da yer aldığı etkinlikler kapsamında, Deprem Simülasyon TIR’ı, afet haberleşme araçları ve öğrencilerin yaptığı resimler de sergileniyor. Gönüllü İlişkileri Direktörlüğü organizasyonunda düzenlenen etkinlikte ziyaretçilere de, kumbara, ilk yardım kitapçığı ve iyilik ajandam kitabı hediye ediliyor.

Kızılay Haftası boyunca 151 yaşındaki merhamet çınarının faaliyetlerini anlatmaya çalışacaklarını belirten Genel Başkan Kınık, “Bir hafta boyunca iyiliğin amiral gemisini, Türk Kızılay'ı hep birlikte tanımaya, anlamaya, anlatmaya çalışacağız. Aslında bu iyilik nehri çok uzun zamanlardan beri akıyor. Milletimizin var olduğu anlardan itibaren ona eşlik etmiş; güzel günlerine, sıkıntılı günlerine eşlik etmiş bir merhamet çınarı. Tamamen onun gönüllülüğüyle, onun desteğiyle ayakta duran ve uzattığı dallarıyla dünyayı kuşatan, kim olduğuna bakmaksızın el uzatan, doğruları haykıran, insanlığın onurunu korumaya çalışan bu merhamet çınarının sizlerle beraber var. Bugün buralarda merhamet çınarının emanetini bizler yürütüyoruz ama pek yakın gelecekte sizlere teslim edeceğiz. Onun için Kızılayımızın ne işler yaptığını hep beraber öğreneceğiz. Bugün sokağımızda faaliyetlerimizi sizlere tanıtmaya çalışacağız. Sizlerin yaptığı faaliyetlerinizi buralarda sergileyeceğiz. Dayanışmayı, yardımlaşmayı, başkasının derdiyle dertlenmeyi, zor duruma düşenin elinden tutup kaldırmayı, yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğreneceğiz. Bizler asil bir milletin evlatlarıyız. Bu asil millet yüz yıllar boyunca başı dara düşenin yanında oldu. Kızılaycılık, beşikte başlar mezarda da devam eder. Kızılayımızın bayrağını aldınız, Kızılayımızın marşını söylediniz, Kızılayımızın sokağına girdiniz artık hepiniz Kızılaycısınız. Bundan sonra hepiniz Kızılay'ın elçilerisiniz. Ailenize Kızılay'ın değerlerini, ilkelerini sizler anlatacaksınız. Biz sizlerle beraber varız ve güçlüyüz. Kızılaycılık bir yaşam biçimidir.” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılay’ın Türkiye genelindeki şubeleri tarafından da çeşitli etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası’nda, Kızılay’ın kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Kızılay’a ve faaliyetlerine yönelik farkındalık oluşturuluyor. Etkinliğe ayrıca Genç Kızılay Başkanımız Emre Koç, Gönüllü Yönetim Direktörümüz Nurdal Durmuş, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Türk Kızılay Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Genel Müdürlük Yöneticileri ile Gönüllülerimiz eşlik etti.

Kızılay haftası ile ilgili tüm içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi