HABERLER

 

Kızılay’dan Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümünde Kırık Buğday Çorbası

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü Kocatepe Camii ve Hacı Bayram-ı Veli Camii’ndeki etkinlikle anıldı. Kızılaycılar, şehitlerimizin son yemeği olan kırık buğday çorbasını vatandaşlara dağıttı.
 
Hayatın her alanında yürüttüğü yardım faaliyetleriyle adından söz ettiren Kızılay, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde şehitlerimizin ruhu için Kocatepe Camii ve Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde Cuma namazı sonrasında vatandaşlara kırık buğday çorbası ikram etti. Gençlik Hizmetleri ve Ankara Şubesi’nin beraber düzenlediği etkinliğe Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve International Islamic Charity Organization Başkanı Dr. Abdullah Matouq Al-Matouq da katıldı.
 
“Şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz”        
 
Her koşulda ihtiyacı olanın yanında olmaya devam edeceklerini belirten Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Birinci Cihan Harbi'ne girildiği dönemde Hilal-i Ahmer yani Kızılay, varlık mücadelesi verdiğimiz yedi cephenin tamamında 9 ordumuza, 24 kolordumuza destek olmak için sahadaydı. Çanakkale özellikle Hilal-i Ahmer için önemli mevkidir, çünkü bizim hem oradaki şehitlerimize ve yaralılarımıza verdiğimiz hizmetler bir destandı hem de o sırada çok sayıda Hilal-i Ahmer çalışanı şehit oldu. 1915 tarihinde cephe gerisinde askerimizi tedavi eden, yaralarını saran Kızılay, aynı sorumluluk bilinci ile çalışmalarını sürdürüyor. Bugünkü etkinliğimizle de şehitlerimizin şehit olmadan önce son yemekleri olan kırık buğday çorbası ve hoşaflarını ikram ediyoruz. Bu vesileyle şehitlerimizin ruhlarını yad etmiş oluyoruz. Vatan toprağını namusu bilerek göğsünü siper eden askerlerimizin, Kızılaycılık ruhunu o gün var eden doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve gönüllülerimizin ruhları şad olsun. Bu topraklar için canını hiçe sayan şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Cenabıhak onların şefaatine bizleri de nail eylesin.” dedi.
 
“Çanakkale’de Hilal-i Ahmer müzesi kuracağız”
 
İlgili bakanlıklarla anlaşmalar yaptıklarını ve Ağadere'de bu sene 25 Ağustos'ta bir Hilal-i Ahmer müzesi açacakları müjdesini veren Kınık, “Çanakkale’de tarihimize ışık tutacak ve Çanakkale ruhunu yaşatacak bir müze kurmayı planlıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Dünya’nın her yerinden gelen insanlar ve vatandaşlarımız Kızılay’ın Çanakkale Şavaşı’ndaki faaliyetlerini daha yakından görme fırsatı bulacaklar. Bu müze Çanakkale ve ülkemiz için güzel bir miras olacak. Ayrıca her sene bu tarihte orada Kızılayı anma etkinliği düzenleyeceğiz.” ifadesinde bulundu.

Şubeler Çanakkale’yi Unutmadı

Çanakkale Zaferi’nin 102. yılını Türk Kızılayı şubeleri de unutmadı. Bartın, Çorlu, Eskişehir, Sinop ve daha birçok Kızılat şubesi bu güne özel etkinlikler gerçekleştirdi. Bartın Şubesi tarafından etkinliklerin gerçekleştirildiği yerlerde vatandaşlara yiyecek içecek ikram edildi. Benzer şekilde Çorlu Şubesi de ikramda bulundu. Eskişehir Şubesi ise Şehitlik çıkışı vatandaşlarla lokum ikram etti. Sinop Şubesi ise kan bağışı organizasyonu düzenleyerek vatan uğruna kanını akıtanları unutmadıklarını gösterdi.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7738856
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
460219
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
143768
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5481
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
140558
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11314692
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi