HABERLER

 

Kızılay Eskişehir Hasırca Kampı Yeniden Gençlerin Hizmetinde

Gençlere ücretsiz eğitim ve tatil imkanı sağlamak için 1959 yılında açılan ve zaman içinde yorgun düşen Kızılay Eskişehir Hasırca Gençlik Kampı büyük bir bakımdan geçirildikten sonra yeniden hizmete açıldı. 360 yatak kapasiteli tesis ilk olarak engelli gençlere ve ailelerine kapılarını açtı.
 
100 dönüm arazi üzerinden kurulu olan, sadece Eskişehir değil, Türkiye için de bir marka olan Türk Kızılay Hasırca Gençlik Kampı, tadilat işlemlerinin ardından yeniden hizmet vermeye başladı. Doğayla iç içe bir konumda bulunan kampın açılışını Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, Denetim Kurulu Üyeleri Cengiz Koç ve Ahmet Hizanlıoğlu, tesisin yeniden faaliyete geçmesinde büyük emeği bulunan Eskişehir Şube Başkanı  Yüksel Girgin ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş yaptı. Törene Ak Parti Milletvekili Harun Karacan, Vali Özdemir Çakacak, KKTC Kızılay Başkanı Bülent Çıraklı, Eskişehir Emniyet Müdürü Engin Dinç, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ile spastik, bedensel, down sendromlu ve MS hastası 125 genç ve ailesi katıldı.


 
“Toplum tabanlı bir afet yönetim modeline hep beraber geçiyoruz”
 
Açılışta konuşan Genel Başkan Kınık, Kızılay’ın güvenli yaşam seferberliği başlattığını söyledi. 18 milyon talebenin güvenli yaşam eğitimi alacağını vurgulayan Kınık, “Kızılaycılığın en temel vazifesi toplumumuza mukavemet, dayanıklılık ve esneklik kazandırmaktır. 7’sinden 70’ine yaşayan herkese Kızılay olarak büyük bir güvenli yaşam seferberliğine başladık. Bu güvenli yaşam seferberliğinde herkesin güvenli yaşam kültürüne erişmesi için çok geniş çaplı bir plan yaptık. Bunun merkezi Milli Eğitim Bakanlığımız olacak. Talim ve Terbiye Kurulumuzla bir anlaşma imzaladık. Anaokulundan lise son sınıfına kadar 18 milyon talebemiz bu güvenli yaşam kültürünü öğrenecekleri müfredat ile eğitim görecekler. Bu kültürle eğitim görecekleri müfredatlarının tamamını Braille alfabesi ile de bastırıyoruz. Görme engelli kardeşlerimiz de bundan istifade edecekler. Artık afetlere hazırlık, ilk yardım, sosyal dayanışma, olağanüstü durumlardan yere düşmeden başa çıkabilme konusunda toplum tabanlı bir afet yönetim modeline hep beraber geçiyoruz. Emeği geçen bütün devlet yöneticilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, Eskişehir Kızılay Şube Başkanı Yüksel Bey’e, bu sürecin sonlanması noktasında emeği geçen Türkiye Kızılay Cemiyeti Genel Merkezi yönetim kurulu üyelerimize, personelimize ve bize her fırsatta destek veren bağışçılarımıza şükranlarımı arz ediyorum” dedi.
 
Konuşmanın sonunda ise engelli gençler Genel Başkan Kerem Kınık’a teşekkür ederek, hazırladıkları hediyeleri verdi.
 
60 yıllık dev hizmet tesisi
 
1959 yılında, 100 dönüm arazi üzerine kurulan Hasırca Gençlik Kampı yenilenmesinin ardından 12 ay hizmet verecek.360 yatak kapasiteli tesiste kafeterya, seyir kulesi, 400 kişilik yemekhane, 300 kişilik amfi tiyatro, sergi salonu, sosyal tesis, eğitim birimi bulunuyor. Oyun alanı, kapalı yüzme havuzu, voleybol, futbol, tenis, basketbol, paintball alanları ile doğa yürüyüş parkuru da bulunan Hasırca Kampı, Kızılay’ın gençlere sunduğu hizmetlerden biri olarak parlamaya devam ediyor.

Etkinlikler ve Faaliyetler
7738856
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
460219
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
143768
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5481
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
140558
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11314692
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi