HABERLER

 

Marş Mira 2019'da Srebrenıtsalı Mazlumların Aziz Hatıraları İçin Yürüdük

1995 yılı Temmuz ayında Sırp milisler tarafından Srebrenica’da gerçekleştirilen soykırımdan kurtulmak için günlerce aç susuz ormanlık alanlarda yürüyerek güvenli bölgeye ulaşmaya çalışan ve birçoğu bu yolculuk esnasında katledilen Boşnakların aziz hatıralarını anmak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Marş Mira’ya Türkiye’nin 25 şehrinden gelen gönüllülerimizle birlikte katıldık.

Bu yıl ilk defa mayınların temizlenmesiyle açılan, yürüyüşü gerçekleştiren ilk insanlara ait eşyaların ağaç dallarına asıldığı 10 km.’lik orijinal hat da dahil toplamda 30 Km.’lik güzergahı, yoğun sağanak yağış altında yaklaşık 12 saatte tamamladık. 17 ülkeden binlerce katılımcının yürüdüğü Marş Mira’da, Türk Kızılay olarak Bosna Hersek organizasyon komitesiyle yaptığımız iş birliği ile belirlenen noktalarda su, meyve ve çeşitli kumanyalar dağıttık. Üzerinde soykırımı kınayan ve bir daha tekrarlanmamasına yönelik Türkçe, Boşnakça ve İngilizce mesajlar içeren binlerce tişört, şapka ve bandana dağıttık. Yürüyüşçülerin bir kısmını son gece Türk Kızılay çadırlarında konaklattık.

Genç Kızılay Başkanı Emre Koç, Türk Kızılay Gönüllü İlişkileri Direktörü Nurdal Durmuş ve Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Suat Sokullu’nun da eşlik ettiği gönüllülerimizle, yürüyüşün ardından Potoçari Şehitliği’ndeki anma törenlerine iştirak ettik.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi