HABERLER

 

Öğrenciler Kızılay’ı “Kızılay Sokağı”nda Öğrendi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke genelinde çeşitli etkinlikle kutlanan Kızılay Haftası, özellikle çocukların ve öğrencilerin dahil olduğu organizasyonlarla büyük bir şenliğe dönüşüyor. Geleceğin Kızılaycılarını yetiştirmek için büyük çaba gösteren Türk Kızılay, bu alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Gençlık hizmetleri ve Genç Kızılay Yönetim müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında Etimesgut Yerleşkesi içerisinde çocuklar ve gençler için Kızılay Sokağı açıldı.

Kızılay sokağında afetlerden korunma eğitimi, çocuk dostu oyun aracında öğrenci etkinlikleri, Kızılay tanıtımları ve sunumları bir hafta boyunca devam edecek. Ayrıca Kızılay’ın 150 yıllık tarihi ile ilgili önemli belge ve fotoğrafların bulunduğu arşivi de öğrenciler görme imkanı bulacak. Çocuklar ve gençler deprem simülasyon aracında deprem anında neler yapmaları gerektiğini de öğrenecek.

Ziyaretçilere, Kızılay’ın 1868'den 2018'e 150 yıllık tarihini ve önemli günleri gösteren zaman tüneli ve Kızılay yayınları hediye edilecek, ikramlar yapılacak.

Gönüllü Kızılay elçilerinin sayısı artacak

Kızılay Sokağının açılışını yapan Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, son yıllarda Kızılay Haftasında yapılan etkinliklerin çeşitlendirildiğini, kreşten üniversiteye kadar çocuklara ve gençlere odaklanıldığını belirterek, “Geçen sene 700 bin civarında çocuğa ulaştık, bu sene hedef 1,5 milyon çocuğa Kızılay'ı tanıtmak, faaliyetlerimizi anlatmak ve onları gönüllü Kızılay elçileri yapmak” dedi.

Genel Müdür Altan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Etimesgut yerleşkemizde ilk defa yaptığımız bu etkinlikleri önceleri okullara bizzat giderek, şehir meydanlarında yapıyorduk. Bu sene burada 20 bin çocuğu misafir edeceğiz, onlara afetlerden korunma, afet bilinci ve Kızılaycılıkla ilgili bilgiler vereceğiz.”

Kızılay Gençlik hizmetleri ve Genç Kızılay yönetimi müdürü Nurdal Durmuş, "150 yıllık tarihimizde ilk defa Kızılay haftasına özel önemli bir çalışma yaptıklarını ve yerleşke içerisinde 1 hafta süren Kızılay sokağı etkinlikleri kapsamında 20.000 öğrenciye Genç Kızılay gönüllüleriyle eğitim ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini, hedeflerinin bu yıl 1.5 milyon öğrenciyi Kızılay hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi."

Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender de Kızılay için bestelediği şarkıyı çocuklarla birlikte söyledi. Gitarıyla sahne alan Kalender’e çocuklar da coşkuyla eşlik etti.

Tüm yurtta kutlanıyor

29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde bulunan okullarda Kızılay Haftası kutlamaları yapılacak. Türk Kızılay genel merkezi ve Türkiye genelindeki şubeler tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan bu haftada Kızılay’ın kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Kızılay’a ve faaliyetlerine yönelik farkındalık oluşturulacak. Kızılay haftası kutlamaları kapsamında öncelikli olarak faaliyet alanlarına ilişkin yapılan çalışmalara ve ilkelere dair gençleri bilgilendirmek amacıyla okullarda tanıtımlar yapılacak, Türkiye genelinde şiir, kompozisyon ve resim gibi alanlarda yarışmalar düzenlenecek.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi