HABERLER

 

Türk Kızılay Uluslararası Gençlik Kampı 47 Ülkenin Katılımıyla Gerçekleşti

Türk Kızılay’ın geleneksel Uluslararası Gençlik Kampı’na bu yıl Kızılhaç Kızılay Hareketine bağlı 47 ülkeden 85 genç katıldı. BetterTogether (Birlikte Daha İyiyiz) temasıyla Türk Kızılay Heybeliada Kampı’na katılan gençler, kendi ülkelerinin renklerini Türkiye’ye taşıdı.

Kızılay’ın onlarca yıldır aksatmadan gerçekleştirdiği Heybeliada Uluslararası Gençlik Kampı 1-8 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Kampı ziyaret eden ve burada gençlere Kızılay prensiplerini anlatan bir motivasyon konuşması yapan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, daha sonra bağlama ile ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü söyleyen ve Ankara Havası oynayan gençlere eşlik etti. Kampta kurulan etkinlik alanlarını da gezen Kınık, genç gönüllülerle sportif ve bireysel etkinliklere katıldı. Genel Başkan Dr. Kınık “Gençler kamplarda birbirlerini tanıyarak, insanlığın ortak sorunlarına, yine insanlığın ortak değerleri çerçevesinde çözüm önerilerini masaya yatırıyor. Her biri kendi ülkelerinde Kızılhaç Kızılay Hareketinin gönüllü birer neferi. Ülkelerinde edindikleri ‘insani yardım, çevre, doğa, gönüllülük’ gibi deneyimleri burada yaşıtları ile paylaşarak bir yandan ufuk açıyorlar. İnsanlığın geleceği olan gençlerimize bu ortamı sağlamaktan Türk Kızılay olarak büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Kınık, kampa katılan gençlerin bir takım etkinlikler sayesinde öz güvenlerini tazelediklerini belirterek, "Başka ülkelerden gelen akranlarını, onların kültürel değerlerini, Türkiye'yi, Kızılay'ı tanıyorlar. İlk yardım, afet ve Kızılay'ın temel prensipleri gibi eğitimler de alıyorlar. Onlar için küçük bir okul gibi. Gençlerin pozitif enerjilerini görünce insan seviniyor. İyi ki böyle şeyler yapmışız, onların arasından olmak güzel." diye konuştu.

Uluslararası Gençlik Kampı’nda ayrıca Uluslararası programlar, göç ve Kızılay uluslararası operasyonlarıyla ilgili sunumlar yapıldı. Bir hafta boyunca gençler eğitim, kültürel geziler, eğlence, etkinlik, söyleşiler, geleneksel sporlar, outdoor sporları, trekking gibi aktiviteler ile hem iyi zaman geçirip hem de yeni arkadaşlıklar edinerek geçirdi. “Kızılay Kızılhaç Hareketinde Gençliğin Katılımı ve Liderliği” konusunda çalıştaylara katıldı. Atölye çalışmalarında farklı ülkelerin belirli niteliklerini, koşullarını, sorunlarını ve gençlik çalışmalarını karşılaştırıp, fikir ve düşüncelerini paylaşarak, çözüm ve projeler geliştirdi. Öğrenciler, kampta göç simülasyonu, takım oyunları, oryantiring, doğa yürüyüşü, macera küpü, satranç, mangala, tangram, okçuluk ve yüzme gibi etkinliklerle keyifli vakit geçirdi. Kampın son günü ise her ülkenin katılımcısı kendi yerel kıyafetlerini, yerel müziklerini, yiyeceklerini ve içeceklerini gerçekleştirecekleri sunum ile diğer katılımcılar ve Heybeliada halkıyla paylaştı. Ayrıca, İstanbul'un tarihi mekânlarını ziyaret eden gençler, Boğaz turuyla şehrin güzelliklerini yakından görme fırsatı buldu.

Dünya gençliğini ağırlayan Türk Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı da hedefledi. Kampta bu yıl Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bahreyn, Benin, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, Filistin, Finlandiya, Gambiya, Güney Kore, Gine, Hindistan, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Nijerya, Mısır, Mozambik, Pakistan, Polonya, Ruanda, Rusya, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Ürdün, Yemen, Zimbabve'den gönüllüler yer aldı.

Kampa ayrıca Genç Kızılay Başkanı Emre Koç, Gönüllü İlişkileri Yönetim Direktörü Nurdal Durmuş'ta katılarak Genel Başkanımızın programına eşlik etti.

Etkinlikler ve Faaliyetler
9015061
Etkinlikler ve Faaliyetlerle Erişilen Kişi Sayısı
Eğitim
482689
Eğitim Verilen Kişi Sayısı
Projeler
145467
Projeler İle Erişilen Kişi Sayısı
Açılan Kurslar
5598
Açılan Kurslara Katılan Kişi Sayısı
Söyleşi ve Konferanslar
160329
Söyleşi ve Konferanslarla Erişilen Kişi Sayısı
Dijital Medya Etkileşimi
11417842
Dijital Medya Etkileşimi İle Erişilen Kişi Sayısı

Bugünün Gençleri, Yarının Liderleri

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi